Twitter Facebook Linkedin Youtube

SASAM, OSMANİYE KORKUT ATA ÜNİVERSİTESİ’NDE

SASAM Başkan Yardımcısı Cesurhan Taş ve SASAM Genel Sekreteri Mesut Emre Karaköse, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Topluluğunun organize ettiği “Arap Baharı mı? Arap Son Baharı mı?” konulu konferansa konuşmacı olarak katıldılar.

Katılımın ve ilginin yoğun olduğu konferansta, Arap Baharı adıyla ifade edilen sürecin ne anlama geldiği, Büyük Ortadoğu Projesi (BOP) çerçevesinde bu sürecin nereye oturduğu, somut deneyimler ve bilgiler ışığında anlatıldı. Bahar olarak adlandırılmakla birlikte bu süreçte Arap halklarının bekledikleri sonucu ulaşamadıkları; insan hakları, demokrasi, hukukun üstünlüğü, iktisadi kalkınma gibi modern toplumların sahip oldukları bir takım değerlere ve olgulara sahip olamadıkları gibi en temel hak olan yaşama haklarının ve güvencelerinin bile tehlike altına girdiği örnekleriyle anlatıldı. Konferansta ayrıca Arap Baharı sürecinin Türkiye’ye olan yansımalarına ve uluslararası yasadışı göç olgusuna değinilerek, Arap Baharı olarak isimlendirilen sürecin bahardan çok, kış mevsimini andırdığı ifade edildi.

Soru-cevap kısmıyla 2,5 saate ulaşan Konferans süresi, öğrencilerin sorularının yanıtlanmasının ardından sona erdi.

sasam_oku12894362_10154025110593684_579508953_o 12884595_10154025110588684_1771967728_n

sahipkiran Hakkında

Sahipkıran; 1 Aralık 2012 tarihinde kurulmuş, Ankara merkezli bir Stratejik Araştırmalar Merkezidir. Merkezimiz; a) Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunan; ülkemizin her alanda daha ileri gitmesi ve milletimizin daha müreffeh bir hayata kavuşması için elinden geldiği ölçüde katkı sağlamak isteyen her görüş ve inanıştan insanı bir araya getirmek, b) Ülke sorunları, yerel sorunlar ve yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarına yönelik araştırma ve incelemeler yaparak, bu sorunlara çözüm önerileri üretmek, bu önerileri yayınlamak, c) Tespit edilen sorunların çözümüne yönelik ulusal veya uluslararası projeler yürütmek veya yürütülen projelere katılmak, ç) Tespit edilen sorunlar ve çözüm önerilerimize ilişkin seminer ve konferanslar düzenleyerek, vatandaşlarımızı bilinçlendirmek, amacıyla kurulmuştur.

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: