Twitter Facebook Linkedin Youtube

SÖYLEŞİYE DAVET: “SAVAŞLAR NEDEN ÇIKAR?”

Merkezimizce düzenlenen okuyucularımıza açık etkinliklerin 34.sü, Gazi Üniversitesi Araştırma Görevlisi ve SASAM Çin Masası Direktörü Sayın Fatih KOCAOĞLU’nun katılımıyla “Savaşlar Neden Çıkar?” konulu bir söyleşi şeklinde gerçekleşecektir.

Fatih KOCAOĞLU: Bilkent Üniversitesi’nde Mühendislik ve Felsefe, Boğaziçi Üniversitesinde İktisat, Beijing Yuan Daxue’de Çin Dili ve Edebiyatı eğitimi aldı. Tekstil, Perakendecilik ve Un Fabrikası işletmeciliği tecrübeleri de bulunan Fatih KOCAOĞLU şuanda Gazi Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünde Araştırma Görevlisi olarak bilimsel çalışmalarını sürdürmektedir. Çalışmaları arasında jeopolitik, ekonomi-politik, genel tarih ve tarih felsefesi bulunmaktadır.

Sayın KOCAOĞLU’nun söyleşiye dair notu şöyledir:

Ülke olarak içinde bulunduğumuz coğrafyanın kuzeyindeki Ukrayna’da halen bir savaşın devam ediyor oluşu, doğusunda Gürcistan’da savaşın küllerinin halen taze oluşu ve Azerbaycan-Ermenistan arasında düşük yoğunluklu bir savaşın devam ediyor oluşu, güneyinde ise Irak, Suriye ve Yemen’de savaşın bütün yoğunluğuyla sürmekte oluşu, batısındaki Balkanlar’ın ise yüksek düzeyde savaş riski taşıyor oluşu, ülkemizin ise otuz yılı aşkın bir süredir PKK terör örgütüyle düşük yoğunluklu bir çatışmayı sürdürüyor oluşu göz önünde bulundurulduğunda böyle bir coğrafyada savaş olgusunun özünün açığa çıkartılmasını akademik ve ahlaki bir ödevdir.
kocaoglu savas tetikleyicisiSavaş olgusu üzerine yapılan tartışmalarda yaygın eğilim, savaşların sadece politik ve en fazla jeopolitik gerekçelerle açıklanmaya çalışılmasıdır. Bu çerçevede bu söyleşinin amacı, yaygın eğilimin aksine savaş olgusunun genel karakterinin bir rastgelelik oluşturmadığını, savaşların karakteristik bir takım ekonomi-politik özünün olduğu iddiasını ortaya atarak, gelecekte politika yapıcıların önüne savaş potansiyelinin ortadan kaldırılabilmesi için bilimsel bir çerçeve sunabilmektir.
.
SASAM Uluslararası İlişkiler Masasının düzenlediği söyleşiye, tüm okuyucularımız davetlidir.
.
Yer : Sahipkıran Stratejik Araştırmalar Merkezi (SASAM), Mithatpaşa Caddesi 54/6 Kızılay ANKARA

Tarih : 22 Aralık 2015, Salı

Saat : 18:30 – 20:00

sahipkiran Hakkında

Sahipkıran; 1 Aralık 2012 tarihinde kurulmuş, Ankara merkezli bir Stratejik Araştırmalar Merkezidir. Merkezimiz; a) Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunan; ülkemizin her alanda daha ileri gitmesi ve milletimizin daha müreffeh bir hayata kavuşması için elinden geldiği ölçüde katkı sağlamak isteyen her görüş ve inanıştan insanı bir araya getirmek, b) Ülke sorunları, yerel sorunlar ve yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarına yönelik araştırma ve incelemeler yaparak, bu sorunlara çözüm önerileri üretmek, bu önerileri yayınlamak, c) Tespit edilen sorunların çözümüne yönelik ulusal veya uluslararası projeler yürütmek veya yürütülen projelere katılmak, ç) Tespit edilen sorunlar ve çözüm önerilerimize ilişkin seminer ve konferanslar düzenleyerek, vatandaşlarımızı bilinçlendirmek, amacıyla kurulmuştur.

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: