Twitter Facebook Linkedin Youtube

“TÜRKİYE’NİN YAKIN SİYASİ GELECEĞİNE İLİŞKİN SENARYO ANALİZLERİ OLUŞTURULMASI” ETKİNLİĞİMİZ GERÇEKLEŞTİ

Merkezimizce düzenlenen okuyucularımıza açık eğitim ve söyleşi programlarının 11.si, Türkiye’nin yakın siyasi geleceğine ilişkin senaryolar üzerine görüş alışverişinde bulunulması ve muhtemel senaryoların analiz edilmesi şeklinde gerçekleşti.

Çözüm Sürecine ilişkin muhtemel olumlu veya olumsuz gelişmeler, HDP’nin barajı geçip geçememesi durumunda karşılaşılması muhtemel durumlar, genel seçim sonuçlarına göre oluşabilecek muhtemel dengeler ve başkanlık sistemine geçilip geçil(e)memesi gibi durumların değerlendirildiği etkinlik, Yrd.Doç.Dr. Bahar AŞCI’nın “Senaryo Analizi”nin tanımı, tarihçesi, kullanıldığı alanlar ve senaryo analizinin yapılış tekniğine ilişkin sunumuyla başladı. Sn.AŞCI, ilk defa Herman KAHN’ın 1976 yılında “The Next Hundred Years (Gelecek Yüzyıl)” isimli kitabıyla bilimsel bir yöntem olarak literatüre giren senaryo analizinin, Amerika Birleşik Devletleri silahlı kuvvetleri için araştırma ve geliştirme yapması maksadıyla 1946 yılında kurulan Rand Corperation tarafından sık sık kullanılarak Amerikan hükümetine raporlandığını belirtti. Sn.AŞCI ayrıca, Suriye ve Irak’ın kuzeyi ile Türkiye’nin güneyinde yer alan petrol zengini bölgede bağımsız bir devlet kurulmasına ilişkin üretilen Kanal Projesi Senaryo Çalışmalarına değindi.

Kanal Projesi Senaryo Haritası

Kanal Projesi Senaryo Haritası

II.Abdülhamit'in yaptırdığı çalışma sonucu 65 Noktada Bulunan Petrol Haritası

II.Abdülhamit’in yaptırdığı çalışma sonucu 65 Noktada Bulunan Petrol Haritası

Sn.AŞCI’nın sunumundan sonra, SASAM Başkanı Sn.Süleyman ERDEM’in moderatörlüğünde, Çözüm Sürecine ilişkin muhtemel olumlu veya olumsuz gelişmeler, HDP’nin barajı geçip geçememesi durumunda karşılaşılması muhtemel durumlar, genel seçim sonuçlarına göre oluşabilecek muhtemel dengeler ve başkanlık sistemine geçilip geçil(e)memesi gibi durumların değerlendirildiği analiz çalışmasına geçildi.

analiz

Eğitim seviyesi olarak en az üniversite öğrencisi düzeyinde bulunan katılımcılarla değerlendirmeye geçmeden önce, analiz çalışması yapılırken dikkate alınması gereken hususlar üzerinde görüş alışverişinde bulunuldu ve genel seçimlere kadar geçecek sürede şu hususların dikkate alınması gerektiği üzerinde uzlaşıldı:

  • Çözüm sürecine ilişkin gelişmeler
  • Ekonomik gelişmeler
  • Birleşik Haziran Hareketinin muhtemel eylemleri
  • IŞİD’in Türkiye’ye karşı tutumu ve Musul’u IŞİD’den kurtarmak için düzenlenecek operasyona Türkiye’nin katılıp katılmaması
  • AK Parti içinde vekil adaylarının belirlenmesiyle ilgili bir sorun yaşanıp yaşanmaması
  • Muhalefetin (CHP ve MHP) halkın ilgisini çekecek kampanya yürütüp yürütememesi
  • HDP’nin barajı geçmesi durumunda hangi partilerden oy kayması yaşanabileceği

Yapılan değerlendirmelerden sonra katılımcıların görüşleri arasında (her ne kadar aksi görüşler de önemli oranda taraftar bulmasına ve hatta HDP’nin barajı geçebileceği ihtimali, 1 oy farkla ağırlık kazanmasına rağmen); seçime kadar herşeyin normal seyredeceği veya AK Parti lehine gelişmeler yaşanacağı, her iki durumda da HDP’nin barajı aşma ihtimalinin yüksek olduğu ve seçim sonuçlarına göre oluşacak yeni dengeler sonucunda; HDP’nin de desteğiyle, AK Partinin yeni bir anayasa hazırlayıp başkanlık sistemine geçişi sağlayacağı görüşü ağırlık kazandı.

HDP’nin barajı aşması durumunda alabileceği milletvekili sayısına ilişkin SASAM’ın hazırlamış olduğu; AK Parti, MHP ve CHP için bu partilerin 2011 genel seçimlerinde aldıkları oy sayıları, HDP için ise Selahattin DEMİRTAŞ’ın Cumhurbaşkanlığı Seçiminde aldığı oy sayıları baz alınarak yapılan projeksiyon, katılımcılarla paylaşıldı. Bu şekilde yapılan projeksiyona göre; HDP’nin barajı aşması durumunda 50 milletvekili çıkaracağı tahmin edilmektedir.

HDP vekil sayisi

SASAM olarak, katkılarından ötürü tüm katılımcılara teşekkürlerimizi iletiyoruz.

ETKİNLİKTEN KARELER:

20150303_191543

20150303_185613IMG-20150303-WA000520150303_202557IMG-20150303-WA0000

sahipkiran Hakkında

Sahipkıran; 1 Aralık 2012 tarihinde kurulmuş, Ankara merkezli bir Stratejik Araştırmalar Merkezidir. Merkezimiz; a) Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunan; ülkemizin her alanda daha ileri gitmesi ve milletimizin daha müreffeh bir hayata kavuşması için elinden geldiği ölçüde katkı sağlamak isteyen her görüş ve inanıştan insanı bir araya getirmek, b) Ülke sorunları, yerel sorunlar ve yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarına yönelik araştırma ve incelemeler yaparak, bu sorunlara çözüm önerileri üretmek, bu önerileri yayınlamak, c) Tespit edilen sorunların çözümüne yönelik ulusal veya uluslararası projeler yürütmek veya yürütülen projelere katılmak, ç) Tespit edilen sorunlar ve çözüm önerilerimize ilişkin seminer ve konferanslar düzenleyerek, vatandaşlarımızı bilinçlendirmek, amacıyla kurulmuştur.

Yorumlar (1)

  1. Bahar Aşcı dedi ki:

    Biraz geç oldu ama SASAM'daki senaryo analizi çalışmamız.

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: