Twitter Facebook Linkedin Youtube

AVRUPA’DA SAĞ KANAT KARMAŞA YARATABİLİR

Avrupalı liderler, sağ görüşlü politik hareketlerin yükselişine karşı uyardı. Avrupa’da sağ kanatın huzursuzluk ve politik karmaşaya yol açacağına yönelik endişeler, Avrupalı liderleri atağa geçirdi.

Almanya Başbakanı Merkel, yeni yıl mesajında, sağ kanat popülizmine karşı uyarıda bulunarak ülkedeki islam karşıtı protestoları eleştirdi.

"SAĞIN YÜKSELİŞİ, MİLLİYETÇİLİK VE GÖÇ KÖKENLİ YURTTAŞLAR" Okumak için tıklayınız.

“SAĞIN YÜKSELİŞİ, MİLLİYETÇİLİK VE GÖÇ KÖKENLİ YURTTAŞLAR” Okumak için tıklayınız.

“Batı’nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar” (PEGIDA) hareketini isim vermeden eleştiren Merkel, PEGIDA’yı ırk ve din ayrımı yapmakla suçlayarak bu hareketin söylemlerinin peşinden gidilmemesini istedi.

PEGIDA adı altında Dresden kentinde ortaya çıkan oluşuma katılım, hızla artıyor. Dresden’i örnek alan diğer Alman kentlerinde de “Pazartesi Yürüyüşleri” adı altında eylemler düzenleniyor. Başlangıçta sayıları birkaç yüz olan göstericiler, artık binlerle ifade ediliyor. PEGIDA’ya atfen benzer amaç ve içerikte Düsseldorf’ta Dügida, Bonn’da Bogida kuruldu.

Avrupa’da giderek artan sağ kanatın yükselişinden endişe duyan tek lider, Merkel değil. Fransa ve İtalya’dan da ülkelerindeki popülist hareketleri eleştiren benzer yorumlar geldi.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, yeni yılda terörizm tehditleriyle mücadele edeceklerini belirterek, “Bölünmeden ve bir dini yaftalamadan köktenci ve ayrılıkçı tehditlerle savaşacağız” diye konuştu.

İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano ise İtalya’nın Euro Bölgesi’nden ayrılması çağrılarından daha tehlikeli bir şey görmediğini vurguladı.

Göçmenlik karşıtı olan bu tür hareketler, aynı zamanda Euro Bölgesi’ne karşı kampanyalar yürütüyor.

Kaynak: THE LİRA ve Deutsche Welle Türkçe

sahipkiran Hakkında

Sahipkıran; 1 Aralık 2012 tarihinde kurulmuş, Ankara merkezli bir Stratejik Araştırmalar Merkezidir. Merkezimiz; a) Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunan; ülkemizin her alanda daha ileri gitmesi ve milletimizin daha müreffeh bir hayata kavuşması için elinden geldiği ölçüde katkı sağlamak isteyen her görüş ve inanıştan insanı bir araya getirmek, b) Ülke sorunları, yerel sorunlar ve yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarına yönelik araştırma ve incelemeler yaparak, bu sorunlara çözüm önerileri üretmek, bu önerileri yayınlamak, c) Tespit edilen sorunların çözümüne yönelik ulusal veya uluslararası projeler yürütmek veya yürütülen projelere katılmak, ç) Tespit edilen sorunlar ve çözüm önerilerimize ilişkin seminer ve konferanslar düzenleyerek, vatandaşlarımızı bilinçlendirmek, amacıyla kurulmuştur.

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: