Twitter Facebook Linkedin Youtube

BÖYLE OLUR HOLLANDA DEMOKRASİSİ!

Hollanda’da Türkiye kökenli dini gruplara yönelik “paralel toplum” incelemesine karşı çıkan Türk kökenli milletvekilleri Tunahan Kuzu ile Selçuk Öztürk, partilerinden ihraç edildi.

Hollanda’da Başbakan Yardımcısı Lodewijk Asscher’in, Türkiye kökenli dini gruplara yönelik “paralel toplum” incelemesi, iktidar ortağı İşçi Partisi’nde (PvdA) krize neden oldu. İşçi Partisi, Asscher’in planına karşı çıkan Türk kökenli milletvekilleri Tunahan Kuzu ile Selçuk Öztürk’ü partiden ihraç etti.

Partide krize yol açan gelişme, partinin önde gelen isimlerinden olan Başbakan Yardımcısı Ascher’in, parlamentoya yazdığı “paralel toplum soruşturması” konulu mektupla başladı.

Asscher, mektubunda Türkiye kökenli dini gruplar ile kimi vakıf ve derneklerin, Ankara Hükümeti’nin etkisiyle Hollanda’daki Türkleri etki altına aldığını savundu. Bunun, Türkiye kökenli göçmenlerin uyumunu olumsuz etkilediğini öne sürdü. Asscher, “Hollanda Diyanet Vakfı, Milli Görüş Teşkilatı, Süleymancılar ve Fethullah Gülen grubu” hakkında inceleme başlatılmasını ve 5 yıl boyunca yakın takibe alınmalarını istedi.

Bu öneri İşçi Partisi’nde tartışmaya yol açtı. Türk kökenli milletvekilleri Tunahan Kuzu ve Selçuk Öztürk, partilerine mensup Asscher’e tepki gösterdiler. Asscher’i, Türkiye kökenli kuruluşları “ötekileştirmekle” suçladılar.

İki milletvekilinin ortaklaşa hazırladığı yazılı metin İşçi Partisi lideri Diiderik Samsom tarafından “rencide edici” bulundu.

İşçi Partisi grubu, Perşembe günü 3 saat süren bir toplantı yaptı. Verilen bilgiye göre Öztürk ve Kuzu, Asscher’den özür dilemeleri yönündeki çağrıyı reddetti.

PvdA lideri Samsom, iki milletvekiliyle ciddi görüş ayrılıkları bulunduğunu belirterek, Kuzu ve Öztürk ile yollarını ayırdıklarını açıkladı.

Öztürk Gezi’de AK Parti hükümetinin tavrını savunmuştu

Kuzu ve Öztürk’ün, milletvekilliğinden istifa ederek, sandalyelerini İşçi Partili yedek milletvekillerine bırakma önerisine olumsuz yanıt verdikleri belirtiliyor.

Türk kökenli milletvekillerinin görevlerine bağımsız olarak devam etmeleri bekleniyor.

Kuzu ve Öztürk, İşçi Partisi’nin ihraç kararına tepki gösterdiler. Milletvekilleri, PvdA yönetimini, kendilerini susturmaya çalışmakla suçladılar.

Selçuk Öztürk, Türkiye’deki Gezi protestoları sırasında AKP hükümetinin uygulamalarını ve polisin tutumunu savunmuştu.

Öztürk’ün, polisin gösterilere müdahalesinin fazla sert olmadığı yönündeki açıklaması Hollanda Parlamentosu’nda tepkilere neden olmuştu.

İşçi Partisi’nde çatlağa yol açan “paralel toplum” soruşturması nedeniyle, Türkiye kökenli bazı örgütler de Ascher’e tepki gösterdi.

Fethullah Gülen grubuna yakınlığıyla bilinen Rotterdam Anakent Belediye Meclisi üyesi Turan Yazır, Ascher’in kararını “ayrımcılık” olarak değerlendirdi.

Yazır, “Varsa bir yanlışlık hukuk üzerinden yapılması gerekmektedir. Bu meseleleri siyasi bir rant olarak kullanmak çok çirkin. Gelişmeleri kaygıyla izliyorum” dedi.

Milli Görüş Teşkilatı da, Başbakan Yardımcısı’nın tutumunun, karşılıklı güven anlayışını zayıflattığını savundu.

Türk İslam Kültür Dernekleri Federasyonu ise, adı geçen kuruluşların baskı altına alınmak istendiğini belirtti.

.

BBC Türkçe – Haberin orijinali için tıklayınız.

sahipkiran Hakkında

Sahipkıran; 1 Aralık 2012 tarihinde kurulmuş, Ankara merkezli bir Stratejik Araştırmalar Merkezidir. Merkezimiz; a) Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunan; ülkemizin her alanda daha ileri gitmesi ve milletimizin daha müreffeh bir hayata kavuşması için elinden geldiği ölçüde katkı sağlamak isteyen her görüş ve inanıştan insanı bir araya getirmek, b) Ülke sorunları, yerel sorunlar ve yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarına yönelik araştırma ve incelemeler yaparak, bu sorunlara çözüm önerileri üretmek, bu önerileri yayınlamak, c) Tespit edilen sorunların çözümüne yönelik ulusal veya uluslararası projeler yürütmek veya yürütülen projelere katılmak, ç) Tespit edilen sorunlar ve çözüm önerilerimize ilişkin seminer ve konferanslar düzenleyerek, vatandaşlarımızı bilinçlendirmek, amacıyla kurulmuştur.

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: