Twitter Facebook Linkedin Youtube

ÇERKES SOYKIRIMI VE SÜRGÜNÜ’NÜN 150. YIL DÖNÜMÜ

21 Mayıs, kadim Kafkas halkı Çerkeslerin yüzyıllarca süren vatan savunmalarının, 1864’te Ruslarca soykırım ve sürgünle cezalandırılmasının yıldönümüdür. Bu soykırım ve sürgünün üzerinden, bugün itibariyle 150 yıl geçmiş bulunmaktadır.

Çerkes Soykırımı ve Sürgünü; 93 Harbi sırasında yaşanan kıyım ve sürgünler, Stalin’in 1944’te Çeçenlere, İnguşlara, Kırım-Karaçay-Malkar-Ahıska Türklerine uyguladığı sürgün ve soykırımlar, Karabağ sürgünü ve Hocalı soykırımı gibi, Rusların hedefi İstanbul olan aynı stratejik yaklaşımlı etnik temizlik hareketlerinin neticesidir.

Bu soykırım ve sürgünlerde hayatlarını kaybeden kardeşlerimizin aziz hatıralarını yad ediyoruz.

.

Sahipkıran Stratejik Araştırmalar MerkeziSASAM

cerkes

sahipkiran Hakkında

Sahipkıran; 1 Aralık 2012 tarihinde kurulmuş, Ankara merkezli bir Stratejik Araştırmalar Merkezidir. Merkezimiz; a) Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunan; ülkemizin her alanda daha ileri gitmesi ve milletimizin daha müreffeh bir hayata kavuşması için elinden geldiği ölçüde katkı sağlamak isteyen her görüş ve inanıştan insanı bir araya getirmek, b) Ülke sorunları, yerel sorunlar ve yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarına yönelik araştırma ve incelemeler yaparak, bu sorunlara çözüm önerileri üretmek, bu önerileri yayınlamak, c) Tespit edilen sorunların çözümüne yönelik ulusal veya uluslararası projeler yürütmek veya yürütülen projelere katılmak, ç) Tespit edilen sorunlar ve çözüm önerilerimize ilişkin seminer ve konferanslar düzenleyerek, vatandaşlarımızı bilinçlendirmek, amacıyla kurulmuştur.

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: