Twitter Facebook Linkedin Youtube

BU SEFER DE RADİKAL-ILIMLI AYRIŞMASI!

Son gelişmelerle birlikte, zaten paramparça bir görüntü arz eden İslam Dünyasında yeni bir bölünme/cepheleşme ortaya çıktı. Sünni olduğunu iddia eden Müslümanların radikal ve ılımlı diye ayrışması… Bu ayrışma, belki daha önce Vahhabi/Selefi ve diğer Sünni Müslümanlar olarak vardı  ama son dönemde açığa çıktığı şekilde; yani birbirlerini düşman ilan edecek boyutta değildi.

Müslümanların bu hale gelmesinde büyük emeği geçen İngiltere ve şürekası, gelişmeleri sevinç ve gururla izliyorlardır muhakkak! Aslında Batı, güya radikal İslamcı (El-Kaide gibi) unsurlarla mücadele eder gibi gözüküyor ama son gelişmeler, Batı’nın derdinin “El-Kaide ve diğer radikal örgütler” olmadığını, onların derdinin “Müslümanları birbirine düşürerek zayıflatmak” olduğunu gün yüzüne çıkarıyor.  Bu bağlamda İsrailli bir yetkilinin yaptığı açıklamada; İsrail’in Suriye’deki savaşta isyancıların galip çıkmasını istediğini belirtmesi ve “Suriye’deki Esed rejimi İran ve Hizbullah tarafından destekleniyor. Mısır’da Mursi’nin devrilmesi dikkate alındığında Sünni isyancılar, İsrail açısından Şii İran’ın İslamcılarından daha az tehlikelidir” yorumunu yapması, Batı’nın ve tabii ki İsrail’in asıl niyetlerini gözler önüne seriyor.

Aşağıda, Körfez İşbirliği Örgütü üyelerinin İhvancılara (namı diğer Ilımlı İslamcılar’a) savaş açtığına, Suriye’de isyancıların galip çıkmasının İsrail’in lehine olduğuna ve devrim sonrası Tunus’ta iktidara gelen Nahda Hareketine (Ilımlı İslamcı olarak nitelenmekte) karşı bir darbe girişiminin olabileceğine dair yer alan üç haberi ilginize sunuyoruz.

**********

Körfez İşbirliği Örgütü İhvancılara savaş açtı

Körfez İşbirliği Örgütü İhvancılara savaş açtı

Suudi Arabistan liderliğindeki Körfez İşbirliği örgütünün Müslüman Kardeşler üyelerinin takibatına ve ihracına yönelik koordinasyon içinde hareket etme kararı aldığı bildirildi.

YDH- Kuveyt’te yayımlanan es-Siyase gazetesi, Körfez İşbirliği Örgütü’nün Körfez ülkelerinde yaşayan Müslüman Kardeşler üyelerinin belirlenmesine ve ihracına yönelik bir güvenlik anlaşması hazırladıklarını bildirdi.

Siyase gazetesine açıklamada bulunan bir güvenlik yetkilisi, Körfez İşbirliği Örgütü üyesi ülkelerin içişleri bakan yardımcılarının geçtiğimiz Perşembe günü Riyad’da yaptıkları toplantıda Körfez ülkelerine seyahat yapan Müslüman Kardeşler üyelerinin isimlerinin belirlenmesi ve sonraki aşamada da bunların ihraç edilmesi için bir plan hazırladıklarını söyledi.

Gazeteye açıklamada bulunan kaynak, “Katılımcı ülkeler, Körfez ülkelerinde ikamet eden Müslüman Kardeşler üyelerinin isimlerinin ve devlet dairleriyle ya da özel sektörle ilişkide olan Müslüman Kardeşlere ait merkezlerin faaliyet alanlarının belirlenmesini ve bunların Müslüman Kardeşler liderleriyle ilişkilerinin gözetim altında tutulmasını tavsiye ettiler” dedi.

Müslüman Kardeşler üyelerinin Mısır’daki gelişmeler çerçevesinde Körfez ülkelerinde yaratabilecekleri tehlikelere karşı önlem olmak üzere ilgili güvenlik kurumlarından rapor hazırlamalarını istendiğini belirten kaynaklar, Riyad toplantısında ayrıca Müslüman Kardeşler üyelerinin ticari faaliyetlerinin ve para trafiklerinin de dikkatle izlenmesi yönünde karar alındığını söyledi.

Müslüman Kardeşlerle bağlantılı şirketlerin faaiyetlerinin izlenmesi için ekonomi ve güvenlik uzmanlarından oluşan bir komisyonun da kurulduğunu belirten kaynaklar, Körfez ülkelerinin Müslüman kardeşler liderlerine baskı yaparak Mısır’la ilgili tutumlarını değiştirmeye zorlamayı hedeflediklerini söyledi.

Gazete ayrıca, Mısır yönetiminin 300 Müslüman Kardeşler üyesi hakkında tutuklama kararı çıkardığına ilişkin haberlere dikkat çekerek, Körfez ülkelerinin bazı Müslüman Kardeşler liderlerinin bölgedeki nüfuzlarını kullanarak bazı üst düzey liderlerini Mısır’dan çıkarmaya çalıştıklarına dair istihbarat aldıklarını yazdı.

http://www.ydh.com.tr/HD12036_korfez-isbirligi-orgutu-ihvancilara-savas-acti.html

***********

“Suriye’deki savaşın sürmesi ve Mursi’nin devrilmesi İsrail’in lehine”

“Suriye’deki savaşın sürmesi ve Mursi’nin devrilmesi İsrail’in lehine”

İsrail’in ünlü dış politika analistlerinden Berry Rubin, Suriye’de savaşın sürmesinin ve Mısır’da Muhammed Mursi’nin devrilmesinin İsrail’in lehine olduğu yorumunu yaptı.

YDH-Jewish Press’in haberine göre Prof. Berry Rubin, “İsrail’in Suriye’de savaşa girmeyeceği açık, bu savaş ne kadar uzarsa uzasın İsrail’in güvenliği tehlikeye düşmez” dedi.

İsrail’in sonuç itibariyle savaştan Suriye’deki isyancıların galip çıkmasını istediğini belirten Rubin, “Çünkü Suriye’deki Esed rejimi İran ve Hizbullah tarafından destekleniyor. Mısır’da Mursi’nin devrilmesi dikkate alındığında Sünni isyancılar, İsrail açısından Şii İran’ın İslamcılarından daha az tehlikelidir” yorumunu yaptı.

Suriye’deki Sünni isyancıların İsrail’in lehine olan bir diğer özelliğinin bunların da İran’ın nükleer programına karşı olması olduğunu belirten Berry Rubin, bunun Sünnilerin hakimiyetindeki bir Suriye’nin İsrail için tehlikesiz olduğu anlamına geldiğini ifade etti.

Mısır’daki son gelişmeleri de değerlendiren Rubin, Mısır’da Mursi’nin başına gelenlerden ötürü artık hamas’ın da İsrail açısından daha tehlikesiz hale geldiğini belirtti ve “şimdi artık Hamas’ın müttefiki olan bir Mısır yerine Mübarek’in Mısır’ından Hamas’a daha büyük bir düşman olan Mısır var” dedi.

Berry Rubin, Mursi’nin devrilmesiyle Camp David’in bozulması ve Mısır’la İsrail arasında bir savaşın çıkması ihtimalinin yerine Mısır’la İsrail arasındaki işbirliğinin gelişmesi ihtimalinin güç kazandığını söyledi.

Prof. Berry Rubin, kısa adı GLORIA olan Global Research in International Affairs adlı araştırma merkezinin müdürlüğünü ve bu merkezin çıkardığı kısa adı MERIA olan The Middle East Review of International Affairs dergisinin editörlüğünü yapıyor.

http://www.ydh.com.tr/HD12033_suriyedeki-savasin-surmesi-ve-mursinin-devrilmesi-israilin-lehine.html

*************

Nahda’dan darbe uyarısı

Nahda’dan darbe uyarısı

Tunus’taki Nahda Partisi’nin taraftarlarına askeri darbe ihtimaline karşı hazırlıklı olmaları çağrısında bulunduğu bildirildi.

YDH- El Arabiya televizyonunun haberine göre Raşid el-Gannuşi liderliğindeki Nahda Partisi, Mısır’dan sonra Tunus’ta da başlayan Temerrud Hareketi’nin çağrısıyla gerçekleşebilecek bir darbeye karşı hazırlıklı olunması çağrısında bulundu.

Tunus’taki Temerrud Hareketi’nin Kurucular Meclisi’nin (parlamento) feshedilmesi için imza topladığının hatırlatıldığı haberde Nahda Partisi’nin “sistemin meşruiyetini dikkate almayan herkes, halkın ayakları altında ezilir” uyarısında bulunduğu belirtildi.

Mısır’da olduğu gibi yönetim aleyhinde imza kampanyası başlatan Temerrud Hareketi, daha önce yaptığı bir açıklamada “ordu halkın iradesine ve taleplerine kulak verecek” açıklamasında bulunmuştu.

http://www.ydh.com.tr/HD12046_nahdadan-darbe-uyarisi.html

sahipkiran Hakkında

Sahipkıran; 1 Aralık 2012 tarihinde kurulmuş, Ankara merkezli bir Stratejik Araştırmalar Merkezidir. Merkezimiz; a) Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunan; ülkemizin her alanda daha ileri gitmesi ve milletimizin daha müreffeh bir hayata kavuşması için elinden geldiği ölçüde katkı sağlamak isteyen her görüş ve inanıştan insanı bir araya getirmek, b) Ülke sorunları, yerel sorunlar ve yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarına yönelik araştırma ve incelemeler yaparak, bu sorunlara çözüm önerileri üretmek, bu önerileri yayınlamak, c) Tespit edilen sorunların çözümüne yönelik ulusal veya uluslararası projeler yürütmek veya yürütülen projelere katılmak, ç) Tespit edilen sorunlar ve çözüm önerilerimize ilişkin seminer ve konferanslar düzenleyerek, vatandaşlarımızı bilinçlendirmek, amacıyla kurulmuştur.

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: