Twitter Facebook Linkedin Youtube

SASAM EGE BÖLGE TEŞKİLATI “TUTUKLU VE HÜKÜMLÜLERİN SOSYAL HAYATA KAZANDIRILMASI” ÇALIŞTAYI DÜZENLEDİ

Sahipkıran Stratejik Araştırmalar Merkezi Ege Bölge Koordinatörlüğü tarafından Manisa Azerbaycanlılar Derneği ev sahipliğinde bir çalıştay düzenlendi. Alanında uzman isimlerin yüz yüze ve çevrimiçi olarak katıldığı programda önemli konular dile getirildi.

Ceza ve tevkif evlerindeki mahkumların sosyal hayata kazandırılması ve toplumsal çöküşün önlenmesi hakkındaki çalıştayın iki oturum halinde yapılması planlandı. Gerçekleştirilen birinci oturumda ele alınan ana başlıklar ve şu şekilde belirlendi:

✓ Ceza ve Tevkif evlerindeki mahkumların % 80 madde bağımlılığı ile suça karışmaları ana unsur olarak ele alındı. Bu konuda önleyici tedbirlerin metod ve şekilleri neler olmalıdır?
✓ İstihdamın yapılabilmesi için organize sanayi bölgeleri, kamu kurum ve kuruluşları, tarım kredi kooperatifi alanlarında tarım ve orman işçisi ihtiyaçlarının belirlenmesi.
✓ Kimyasal uyuşturucu bağımlılıklarında suça karışmış insanlarımızın biyolojik yönüyle toplumsal dezenformasyona maruz kalınması ve alınabilecek tedbirler ve rehabilite süreçleri nelerdir?
✓ Sosyal Devlet yapısının bozuluyor olması ve erken yaşta suça bulaşmış bireylerde sorunsal bir yaşam biçiminin teşhis ve çözüm önerileri
✓ Tıbbi tedavi ve rehabilitasyonun uygulanma süreleri, takibi ve usulleri hakkındaki görüşlerin analiz edilmesi.
✓ Hakkında hüküm bulunan mahkumların eğitim öğretim hayatlarına devam etmelerinin sağlanması teşvik edilmesi (okuma yazma, meslek edindirme kursları vs)
✓ Cezasını tamamlamış bireylerin sabıka kaydı nedeni ile istihdam edilmedikleri, dışlandıkları ruhsal ve sinirsel sorunları, intihar vakalarının topluma yansımaları ve aile yapısının bozulması sorunsalı adına alınacak kararlar
✓ Denetimli serbestlik yasasında bazı değişiklikler ve düzenlemelere gidilmesi
✓4857 sayılı İş kanunu 30. Madde özel sektörde 50 ve üzeri personeli bulunan işletmelerde %3 oranında engelli personel çalıştırma oranı olduğu gibi eski hükümlü çalıştırma zorunluluğunun eklenmesi ve yasa ile perçinlenmesi
✓4857 sayılı İş kanunu 30. Madde Devlette bulunan eski Hükümlü çalıştırma zorunluluk oranı %2 Bu oranın arttırılması talebi ile tekrar ele alınarak yasal düzenlemelerin yapılması
✓ Organize sanayi bölgelerindeki ve kamudaki istihdam taleplerinin toplanması ve iş garantili meslek kurslarının açılarak yeni bir hayat tercihi ile bireyin topluma adaptasyonu
✓ 18 yaş altı ve 18 yaş üstü suça karışmış bireylerin durumlarının ayrı ayrı ele alınması
✓ 18 yaş altı bireylerin işledikleri suçların reşit olmaları ile katlanarak gelen cezalar ve hayata çarpık başlangıçlarının önüne geçilmesini kapsayan (cinayet vs. gibi ağır suçlar hariç) diğer suçlar için çocuklara ıslah edici destek ve programlama çalışmalarının ele alınması Kanunlarda değişiklik ve düzenlemelerin tespiti.
✓ Rehabilitasyon ve yaptırımlar sonrası ortaya çıkabilecek aksaklıklar ve risklerin detaylı bir şekilde usul ve esaslarının sonuç odaklı belirlenmesi.
✓ Mahkumiyet süresi azalan kapsam içinde yer alan bireylerinin ailelerinin de sürece dahil edilmesi.
✓ Toplumsal damgalama ve ötekileştirmenin önüne geçilmesi ve yaşam hakkının korunmasının sağlanarak yeni bir sayfa ve yaşam hakkı tanınması hususunda yapılacak çalışmalar
✓ Sosyal hizmet uzmanları, Diyanetin Manevi destek uzmanları ve ilgili birimlerin alanda bireylere yeni bir yaşam ve sağlıklı bir hayat için alternatif bir seçenek olarak meslek edindirme ve süreçlerinin detaylı saha çalışması ile ceza evlerinde anlatılması. Görev ve tanımlarının yanında verilerin tutulması ve analizi.
✓ Ailelerin bilinçlendirilmesi ( seminerler ile )
✓ Parçalanmış aile çocuklarının dezavantajlı çocuklarının suça karışmalarının önlenmesi adına yapılacak elle tutulur saha ve alan çalışmaları


İLGİLİ KAMU KURUM ve KURULUŞLARI

 • Adalet Bakanlığı
 • Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı
 • Sağlık Bakanlığı
 • Milli Eğitim Bakanlığı
 • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı
 • İçişleri Bakanlığı
 • Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı
 • Tarım ve Orman bakanlığı
 • Gençlik ve Spor bakanlığı
 • Ticaret odaları ve bağlı kuruluşları
 • Yeşilay (Yedam), Kızılay gibi STK’ların ilgili birimleri ve merkezleri
 • Yazılı ve görsel basın yayın organları
  Not : 1. Oturum Ana başlıklar ve unsurların belirlenmesi noktasında yapılmış olup. Bahse konu başlıkların ” Usul , işleyiş ve fayda sağlayacak şekilde yol haritalarının belirlenmesi hususunda alanında uzman katılımcıların kendi sahalarına bakan yönüyle konu başlıklarını ele alıp diğer başlıklar hakkında da fikir, veri ,belge ve öngörülerini hazırlayarak çalıştayımızın 2. Oturumunda kapsamlı bir şekilde ele alınacaktır. İkinci Oturum Katılımcı listesi ve Tarih, saat , konum bilgileri tarafımızca ilan edilecektir.
 • Birinci Oturum Katılımcıları:
  ✓ Mesut UYAR. Şube ve Temsilciliklerden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi.
  ✓ Murat AKTAŞ Ege Bölge Koordinatörü
  ✓ Dr. Ahmet ERDİNÇLİ Manisa Celal Bayar Üniversitesi öğretim üyesi ( MANİSA )
  ✓ Uzm.Dr. Ümit ATMAN Manisa Ruh sağlığı merkezi Başhekim yardımcısı ( MANİSA )
  ✓ Şentürk HOŞGÜL Sosyal Güvenlik Uzmanı ( MANİSA )
  ✓ Av. Hasan TURANLI ( MANİSA )
  ✓ Lokman ÖZKUL Eğitimci Araştırmacı Yazar ( AFYONKARAHİSAR )
  ✓ Hidayet KARABAY Eğitimci ( AYDIN )
  ✓Uzm. Psikolog Ahmet Oktay TAŞTEKİN ( DENİZLİ )
  ✓ Neslihan YAŞAR ( MUGLA ) Raportör
  ✓ Tolga MERT ( İZMİR ) Raportör
  ✓ Selim GÜNEŞ ( İZMİR )

sahipkiran Hakkında

Sahipkıran; 1 Aralık 2012 tarihinde kurulmuş, Ankara merkezli bir Stratejik Araştırmalar Merkezidir. Merkezimiz; a) Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunan; ülkemizin her alanda daha ileri gitmesi ve milletimizin daha müreffeh bir hayata kavuşması için elinden geldiği ölçüde katkı sağlamak isteyen her görüş ve inanıştan insanı bir araya getirmek, b) Ülke sorunları, yerel sorunlar ve yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarına yönelik araştırma ve incelemeler yaparak, bu sorunlara çözüm önerileri üretmek, bu önerileri yayınlamak, c) Tespit edilen sorunların çözümüne yönelik ulusal veya uluslararası projeler yürütmek veya yürütülen projelere katılmak, ç) Tespit edilen sorunlar ve çözüm önerilerimize ilişkin seminer ve konferanslar düzenleyerek, vatandaşlarımızı bilinçlendirmek, amacıyla kurulmuştur.

Yorumlar (1)

 1. […] SASAM EGE BÖLGE TEŞKİLATI “TUTUKLU VE HÜKÜMLÜLERİN SOSYAL HAYATA KAZANDIRILMASI” … – 1 Ekim 2023 […]

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: