Twitter Facebook Linkedin Youtube

SASAM İSTANBUL SOMALİ TEMASI

Afrika’nın nüfusu ve demografik yapısı ve sahip olduğu kaynaklardan ötürü çeşitli ülkelerin ilgi alanı dahilinde olması Türkiye’nin bölgede daha aktif rol üstlenme sorumluluğunu beraberinde getirmektedir. Afrika (özellikle Doğu Afrika) ülkeleri temaslarını yoğunlaştıran SASAM İstanbul bu bağlamda Somali’nın Sudan Konsolosluğu Başdanışmanı Ahmed İsmail Hussein ile bir görüşme gerçekleştirmiştir.

Görüşmede bulunan SASAM İstanbul İl sekreteri Refik Can Bayrakcı, Hussein ile uzun bir sohbet gerçekleştirmiştir. Görüşmede, Somali’de seçimlerin ertelenmesi ile başlayan siyasi istikrarsızlığın sebep olduğu silahlı iç çatışmalar ve Tigray örgütünün Etiyopya’da gerçekleştirdiği terör saldırılarıyla 2021 yılında Doğu Afrika’da gerçekleştirilecek seçimler ve koronavirüse karşı yaşanan aşı ve maske tedarik sorunları tartışılmıştır.

Afrika ülkeleri, Çin yayılmacılığına karşı Türkiye gibi bölge ülkelerinin sahada daha aktif rol almasını istemektedirler. Farklı dini inançlara mensup Afrika kökenliler, inşaat ve taahhüt işlerinde (ibadethanelerinin yapımı ve onarımı dahil) uygun teklifler veren Çin’li firmaların kültürel misyonerlik ve emperyalizm yaptıklarını belirtmektedir. Somali başta olmak üzere Afrika halklarının Türkiye’ye duyduğu saygı ve muhabbet, ülkemizin güç unsurları arasında ihmal edilemeyecek öneme sahiptir.

Onur Dikmeci Hakkında

Onur DİKMECİ: (İstanbul) 1987 İstanbul doğumludur. Haliç Üniversitesi İşletme Lisans bölümünden mezun olduktan sonra Harp Akademileri Stratejik Araştırmalar Enstitüsü Uluslararası İlişkiler Anabilim Dalı Yüksek Lisans programına devam etmiştir. Güvenlik, istihbarat, NATO gibi konularda çeşitli eğitim programlarına katılmış ve bu alanlarda “Beyaz Kitap” ve “Devlet Aklı” adlarıyla 2 adet kitap yayımlamıştır. Türkiye’nin ilk özel istihbarat platformu Türkiye Algı Merkezi’nin (turkiyealgimerkezi.org) kurucusu ve direktörüdür. Bireysel ve kurumsal danışmanlık görevini sürdürmektedir.

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: