Twitter Facebook Linkedin Youtube

TÜRK DÜNYASININ KAHRAMAN KADINLARINDAN HATİCE BİBİ KAŞKAY

Hatice Bibi (Khadijeh Bibi Qashqai) Kaşkay Türklerinin en tanınmış kadın isimlerinden biridir. Türk Dünyası ve İran’ın en güneyinde kadın liderlerden, politikacılardan, düşmanlara karşı çıkanlardan ve vatanseverlerden biri olan Hatice Bibi Kaşkay tüm hayatını dış ve iç düşmanlara karşı savaşarak, tehlikelerle, inişlerle ve çıkışlarla geçiren kahraman bir kadındır.

Bir yandan hainlerle mücadele ederken bir yandan da 1.Dünya Savaşında İngiliz Ordusuyla savaşmak zorunda kalmıştır. Güçlü İngilizler ile güneyde savaşırken iki kızını yaz sıcağında susuzluk gibi zorluklardan kaybetmiştir.

Kaşkaylar’ın mirası olan ve evinde bulunan yaklaşık dokuz bin cilt değerli tarihi ve sosyal kitaplar İngilizler tarafından yağmalanmış ve yakılmıştır.

Hatice Bibi, korkusuz bir kadın, iyi bir politikacı, hatip ve ileri görüşlüydü. Abdullah Bey Kaşkuli’nin kızı ve güneyin büyük ilhanı Solat al-Dole Kaşkay’nın eşiydi.

Solat al-Dole Kaşkay’nın ordusu İngilizler ile savaşırken Hatice Bibi’nin ordunun zaferinde büyük etkisi ve desteği oldu. Hatice Bibi Kaşkay’ların lideri Solet’in tutukluluğu sırasında kabilenin maddi, manevi ve güvenlik noktalarında çok ağır sorumluluklarını üstlenmiştir. Türkiye’deki Nene Hatun gibi bir kahramandır.

Ahmet Şah Kaçar ona yetenekleri ve başarılarına göre Ihtijab al-Saltanat unvanını vermiş daha sonra meşruiyeti tartışmalı olan Pehlevi Hükümetinin büyüğü Rıza Şah da kendisine İran Ordusunun Rozeti olarak isim vermiş ama Pehlevi tarafından namertçe öldürülen Solat al-Dole’nin cenazesi Hatice Bibi’ye teslim edildiğinde, Hatice Bibi batı oyuncağı Rıza Şah’a aşağılayıcı ve tehdit içerikli bir mesaj göndermiş: “Namert, rozetinizi aldım! Bekle ki senin hükümetinin sona ermesi de yakındır.”

Pehleviden sonra çok büyük askeri güce sahip olan eşi Solat al-Dole Kaşkay Rıza Şah döneminde tutuklandığı zaman Kaşkay Türklerinin ve ülkenin güneyindeki kabilelerin büyük bir kısmının yönetimini tek başına devralmıştır.

Kaşkay Kardeşlerin (Nasır Han, Muhammed Hüseyin Han, Melek Mansur Han, Hüsrev Han) annesi Hatice Bibi ve çocukları Dr. Mossadegh Hükümetinde Senatör ve Ulusal Meclis Üyeleri olarak İran’ın petrol endüstrisinin kamulaştırılmasının ana destekçilerinden biri olmuş, 28 Ağustos 1981 darbesinde son ana kadar çocuklarıyla birlikte Dr.Muhammed Musaddık’ın Ulusal Hükümetine destek vermiştir.

Devrimden sonra -yaşlılık döneminde- sürgüne zorlanmış ve sayısız zorluklar yaşamıştır. Çocukları, Nasır Han’ın ölümünden ve Hüsrev Han Kaşkay’nın idam edilmesinden sonra yaşamaya artık dayanamamıştır. 12 Mayıs 1983’te vefat etmiştir. Mekanı Cennet olsun.

Samet Muganlı Kaşkay

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: