Twitter Facebook Linkedin Youtube

SASAM İRAN MASASI YOL HARİTASINI BELİRLEDİ

İran Masasının faaliyetlerini ele almak ve yol haritasını belirlemek üzere, SASAM Başkanı Mesut Emre KARAKÖSE ile İran Masası direktörü Muhammed Cemal Güler ve İran Masası Uzmanları Gürkan Özdemir ve Mesut Haray’ın katılımı ile bir istişare toplantısı düzenlendi. Toplantıda masanın çalışma usul ve esasları gözden geçirildi.

Faaliyetlerine kısa süre önce başlayan SASAM İran Masası üretkenliğiyle ve çalışkanlığıyla göz dolduruyor. İran’ın iç gündemini mahalli kaynaklardan anlık takip eden İran Masası, kamuoyunu ilgilendirecek bazı haberleri ise SASAM web sitesinde yayınlanmak üzere tercüme ediyor.

Muhammed Cemal Güler başkanlığında başlayan ve gün geçtikçe büyüyen masanın akademisyen ve üniversite öğrencilerinden oluşan mensupları arasında İran vatandaşları da bulunuyor. İran’ın iç ve dış politikasına, bölgesel etkilerine, Türkiye ile ilişkilerine ve İran içinde yaşayan Türk halklarına yönelik politikalarına yönelik analizler yapma amacıyla kurulan çalışma masasının alanında bir etki oluşturduğu gözlemleniyor.

Konuya ilişkin açıklama yapan Başkan Karaköse; İran Türklerinin haklarını savunurken, Türkiye ve İran’ın ikili ilişkilerine, bölgesel barış ve istikrara katkı sağlayacak çalışmaların önemine vurgu yaptı.

sahipkiran Hakkında

Sahipkıran; 1 Aralık 2012 tarihinde kurulmuş, Ankara merkezli bir Stratejik Araştırmalar Merkezidir. Merkezimiz; a) Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunan; ülkemizin her alanda daha ileri gitmesi ve milletimizin daha müreffeh bir hayata kavuşması için elinden geldiği ölçüde katkı sağlamak isteyen her görüş ve inanıştan insanı bir araya getirmek, b) Ülke sorunları, yerel sorunlar ve yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarına yönelik araştırma ve incelemeler yaparak, bu sorunlara çözüm önerileri üretmek, bu önerileri yayınlamak, c) Tespit edilen sorunların çözümüne yönelik ulusal veya uluslararası projeler yürütmek veya yürütülen projelere katılmak, ç) Tespit edilen sorunlar ve çözüm önerilerimize ilişkin seminer ve konferanslar düzenleyerek, vatandaşlarımızı bilinçlendirmek, amacıyla kurulmuştur.

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: