Twitter Facebook Linkedin Youtube

SIĞINMACILARIN YASADIŞI YOLLARDAN TÜRKİYE’YE GİRİŞ YÖNTEMLERİ-II

Ahmet Savaş MUMCU

Bir önceki hazırlamış olduğum yazıda Türkiye’ye yasadışı yollarla girmeye çalışan yabancıların izledikleri yolları incelemeye çalıştım. Arap grupların güncel hareketlerini incelediğimde halen pasaport üzerinde harfler değiştirme yöntemini kullanarak Türkiye’ye girebilen grupların varlığını gözlemliyorum.

Aşağıdaki gönderide bir şahsın “300 dolar karşılığında ve 7 gün içerisinde” paportunda ilgili değişikliklerin yapılarak Türkiye’ye giriş yaptığını iddia etmesi ve bunu video olarak kayıt etmesi, buna bir örnektir.

Arap Grupların yoğun olarak bulundukları “Samsun-Sakarya-Eskişehir” gibi bölgelerde “İkamet Belgesi düzenleme / Emlak Danışmanlık Ofisleri” adı altında çalışan iş yerlerinin bu tür durumlarla bağlantısı olduğunu gözlemliyorum. Bu iş yerlerinin bazılarında kanun dışı yollara başvurularak “İkamet Belgesinin şehrini değiştirmek – süresini uzatmak” gibi işlemler yapıldığı görülmekte. Genel olarak bu alanda çalışan gruplar ise sürekli birbirleriyle bağlantı halinde hareket ediyorlar. Bu ofislerin büyük bir kısmı belirli amaçlarla hareket ediyor;

  • İlgili bölgede çeşitli “İkamet Düzenleme / Şehir Değişiklikleri / Emlak Danışmanlığı / Şehirdışına çıkışlarda özel araba temini gibi alanlarda çalışarak bölgedeki Arap Grupların dikkatini çekme ve daha sonra olayı ahlak dışı faaliyetlere dönüştürebilme (Örn: Eskişehir’de bulunan bir Turizm Acentasında (Sakarya’da da gözlemliyorum.) çalışan 50 yaşlarındaki bir şahıs – az seviyede bildiği Türkçe ile bile – bulunmuş olduğu acentada her ne kadar turizm işi yapıyor gibi görünse de Iraklı Kadınlarla tanışma – kendileriyle ahlak dışı faaliyetlerde bulunma – gençlere para karşılığı günlük kiralık daireler bulma vb. hedeflerle çalışması ve bölgedeki hemen hemen herkesin bu şahsı tanıması.
  • Çeşitli İnsani Yardım Dernekleriyle çalışma halinde bulunarak yardımlar karşılığında insanlardan çeşitli taleplerde bulunabilme / adet sayımı yapma / bölgedeki insanlar hakkında kişisel bilgilere erişebilme
  • Arap Ülkelerinden Türkiye’ye gelecek turistler ve yeni İltica talebinde bulunacak kişilerle iletişime geçerek Türkiye’ye gelmelerini sağlama ve hiçbir şey bilmeyen bu grupları suiistimal ederek para karşılığında Turistik İkamet Belgeleri düzenlemek (Örn: Kısa bir süre önce tanışmış olduğum bir aile, böyle bir durumla karşı karşıya kalmıştır. “Ebu Tebarek” isimli şahıs kendilerinden 5.000 dolar isteyerek bu para ile kendilerine Turistik İkamet düzenleyeceğini söylemiş; sözünü yerine getirememiş ve ailenin vize süresini aşması sebebiyle Irak’a geri dönmelerine sebep olmuştur.
  • Birleşmiş Milletler Evraklarıyla oynamak – kimlik vb. işlemler için hareket eden ofisler. Bu ofisler, Arapların cahilliklerini kullanarak çeşitli tuzaklar hazırlamakta ve insanları kandırmaktadır.
  • Emniyette çalışan Tercümanlarla iletişime geçmeye çalışmak ve çeşitli İkamet Belgelerinin düzenlenmesini sağlamak.

(Bu tarz bir ofis işleten kişilere örnek olarak Ankara’da bu alanda çalışan bir kişiyi verebilirim. İsmi Muhenned olan kişinin telefon numarası; 0539 566 6274)

Facebook Gruplarında paylaşılan aşağıdaki paylaşımda; “Sürücü Belgeleri – Vatandaşlık Kimliği – Pasaportlar” ile ilgili fiyatlar belirtilmiştir. (Not: Arap ülkelerinde gelişmemiş olan İnternet Kayıt Sistemi sebebiyle ciddi bir şekilde bu belgelerin düzenlenmesi kolay bir hale gelmiştir. Para ile Devlet Makamlarını satın alan siyasetçilerin olduğu bu ülkelerde, Vatandaşlık Evraklarının düzenlenmesi elbette zor bir iş olmayacaktır.)

Arap Grupların başvurmuş oldukları bir diğer ticaret şekli ise kişilerin kendilerine araba satın alarak bu arabalar ile Arap Aileleri çeşitli sebeplerle (BMMYK kaydı – Havaalanına ulaştırma vb.) şehir dışına çıkartmak ve para kazanmaktır. Burada dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise aile yapılanmasının oldukça bozuk olduğu Irak Toplumunda araç şoförleri, ailelerin bu durumlarını kullanarak evliliklerin yıkılmasına sebep olacak ahlak dışı faaliyetlere başvurmaktadırlar. (Örn: Eskişehir’de bulunan çok sayıda araç şoförlerinin başvurmuş oldukları yol budur.) Zira ulaşım ticaretinde rekabet oranının fazlalığı fiyatları düşürmüştür. Bu sebeple şoförlük yapan kişilerin temel amaçlarının para olmadığı ve farklı amaçlar güttükleri gözlemlenmektedir.

Yine El-Anbar bölgesinden “Maher” isimli şahıs, Facebook üzerinde kurmuş olduğu grup üzerinden çeşitli kişileri kandırarak kendilerinden para talep etmektedir. Maddi amaçlar dışında aynı vaatlerde bulunarak ahlak dışı faaliyetlere yönelen ve aile parçalanmalarına sebep olan bir başka sebep ise budur. (Söz konusu şahıs, paylaştığı bilgilerde UNHCR-BMMYK’da çalıştığını iddia etmektedir.)

Her ne kadar büyük yaşta insanlar da olsalar, Irak İnsanının düşünce yapısı bizlerden farklı şekildedir. Irak, yolsuzluğun en fazla olduğu ülkelerden birisidir ve bu durum insanların düşünce yapılarına da yansımaktadır. İş sahibi olmayan Iraklıların birçoğu ise yine bu yöntemlere başvurarak şöhret kazanmak ve bir takım faaliyetleri yürütmeyi amaçlamaktadırlar. (Türkiye’de son dönemde Iraklıların kurmuş oldukları Youtube kanallarındaki artışın temel sebebi de budur.)

Güncel Güvenlik Durumları: Arap grupların Türkiye’ye yavaş yavaş alışım süreci başlamış gibi görünmektedir. BMMYK’da iltica taleplerinin değerlendirilmesi son dönemde biraz da olsa hızlanmıştır ancak bu hız hala yeterli değildir. Dosyalardaki gecikmeler devam etmektedir. İltica başvurusunda bulunan kişilerin uzun seneler boyunca işsiz – aktivitesiz bir şekilde beklemeleri, çeşitli ruhsal bunalımlara yol açmaktadır. Bazı durumlarda ise Türk vatandaşlar ile Araplar arasında sıkıntılar meydana gelmeye başlamıştır.

Arap sığınmacıların alışım sürecinden kastım kesinlikle entegrasyon değildir. Entegrasyon oranlarını gözlemlediğimde bu durumun halen minimum olduğunu ve büyük bir kesimin Türkiye’de devamlılık ve istikrar aramadığını gözlemliyorum. Çoğu sığınmacı yurt dışı hayalleriyle beklemektedir.  Yine önemli oranda sığınmacının ise ne yapacağını bilemediği ve ruhsal bunalım içine girdiğini görüyorum. Bu gibi kişiler, deniz yolu üzerinden Yunanistan’a kaçışı da değerlendiriyorlar büyük ölçüde.

 

Ahmet Savaş MUMCU – SASAM Stajyeri
ODTÜ Uluslararası İlişkiler Bölümü
Yazarın diğer yazıları için tıklayınız

Sahipkıran Akademi Hakkında

Sahipkıran AKADEMİ; üniversite öğrencilerine çalışmalarını yayınlayabilecekleri bir platform sağlamak ve öğrencilerin kendilerini geliştirmelerine katkı sağlamak üzere, Merkezimiz çatısı altında yeni oluşturulmuş bir yapıdır. “Türkiye’nin geleceğinin mimarları, Sahipkıran’da buluşuyor!” sloganı ile gayretli ve üretken üniversitelileri, çalışmalarını bu platformda paylaşmaya ve SASAM’ın etkinliklerine katılmaya davet ediyoruz. Sahipkıran AKADEMİ üyeliği, tamamen gönüllülük esasına dayanmaktadır. Üye olan öğrenciler, istedikleri zaman üyelikten çıkabilmektedirler. Üye olmak veya üyelikten çıkmak için bilgi@sahipkiran.org adresine, talebinize ilişkin e-posta göndermeniz yeterlidir. Talebiniz, en geç 3 iş günü içinde sonuçlandırılacaktır.

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: