Twitter Facebook Linkedin Youtube

SIĞINMACILARIN YASADIŞI YOLLARDAN TÜRKİYE’YE GİRİŞ YÖNTEMLERİ

Ahmet Savaş MUMCU

Mültecilerle ilgili hazırlamış olduğum raporda Türkiye’de bulunan bazı Arap sığınmacıların Facebook gruplarını aktif olarak kullandıklarını ve buralarda bazı yasadışı ilanlar yayınlandığını belirtmiştim. Bu gruplardan birinde 29.03.2018 tarihli yukarıdaki paylaşımda; mahkemeye gerek kalmadan pasaport sahibinin ismi üzerinde yapılan değişikliklerle Türkiye’ye giriş yasağı bulunan kişilerin yasaklarının kaldırılacakları ve yeni isimleriyle Türkiye’ye girebilecekleri yönünde bir ilan bulunmakta. Bunun için 200 dolar ücret isteniyor ve Viber isimli program üzerinden “077.” İle başlayan telefon numarasının aranması isteniyor.

Daha önce de çok sayıda kişinin bu sistem üzerinden çalıştıklarını belirtmiştim. Birleşmiş Milletlere kayıt olup dosyalarını kapatarak dönen mültecilere verilen 5 senelik giriş yasağı veya Turistik İkamet Belgesi sahibi olup vize aşımı sebebiyle giriş yasağı alan kişilerin, bu cezalardan kurtulmak için bu tarz uygulamalara sıkça başvurduklarını gözlemliyorum.

Aşağıda ekran görüntüsü yer alan gönderideki video sahibi bu şahıslar da, bu yöntemi uygulayarak Türkiye’ye giriş yaptıklarını ve tecrübelerini anlatarak ilgili firmaya daha fazla sayıda müşteri çekmeyi amaçlıyorlar. Mahkeme yoluyla giriş yasağı kaldırma süreci uzun zaman aldığı için yabancılar genellikle bu yöntemlere başvuruyorlar.

Aşağıdaki paylaşımda ise Avrupa’ya kaçak olarak mülteci çıkartan gruplarla ilgili bir diğer ilan görülmektedir. %100 garantili olarak karayolu üzerinden Türkiye- Selanik hattı arasında taksi hizmeti verildiği ve bu hizmetin bedeli olarak 1.800 – 2.000 dolar ücret talep edildiği belirtiliyor.

Facebook gruplarında yapılan paylaşımlara oldukça katılım sağlanmakta – çeşitli zamanlarda görüş alışverişinde bulunmak için “canlı yayın videoları” oluşturulmakta ve sığınmacıların bu yollarla Türkiye dışına çıkmaları sağlanmaktadır.

Gruplarda son zamanlarda paylaşımı artan bir diğer konu ise Irak’taki seçimlerin yaklaşması ile Türkiye’den oy kullanabilecek (yasal ya da yasadışı şekillerle) kişilerin bir araya toplanması ve çeşitli siyasi hareketlerin desteklenmesine yönelik paylaşımlardır. (Irak dışından oy kullanmak isteyenlerin ilgili sistem üzerinden nasıl oy kullanabileceklerine dair bilgi verilmektedir.)

Mültecilerin veya Yabancı Uyruklu kişilerin çeşitli yollarla Türkiye’ye girmesi, Devletin ilgili kurumları tarafından elbette bilinmektedir ancak bu kaçak yöntemlerden para kazanan çıkar grupları, yöntemlerini sürekli yenilemektedirler. Bu yöntemleri takip edebilmek için sosyal medya önemli bir kaynaktır.

 

Ahmet Savaş MUMCU – SASAM Stajyeri
ODTÜ Uluslararası İlişkiler Bölümü
Yazarın diğer yazıları için tıklayınız

Sahipkıran Akademi Hakkında

Sahipkıran AKADEMİ; üniversite öğrencilerine çalışmalarını yayınlayabilecekleri bir platform sağlamak ve öğrencilerin kendilerini geliştirmelerine katkı sağlamak üzere, Merkezimiz çatısı altında yeni oluşturulmuş bir yapıdır. “Türkiye’nin geleceğinin mimarları, Sahipkıran’da buluşuyor!” sloganı ile gayretli ve üretken üniversitelileri, çalışmalarını bu platformda paylaşmaya ve SASAM’ın etkinliklerine katılmaya davet ediyoruz. Sahipkıran AKADEMİ üyeliği, tamamen gönüllülük esasına dayanmaktadır. Üye olan öğrenciler, istedikleri zaman üyelikten çıkabilmektedirler. Üye olmak veya üyelikten çıkmak için bilgi@sahipkiran.org adresine, talebinize ilişkin e-posta göndermeniz yeterlidir. Talebiniz, en geç 3 iş günü içinde sonuçlandırılacaktır.

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: