Twitter Facebook Linkedin Youtube

MAVİ TÜRK KUŞAĞI PROJESİ KAPSAMINDA “TÜRK LOBİCİLİĞİ” ÇALIŞMALARIMIZA KATKILARINIZI BEKLİYORUZ

Beril KAHRAMAN

Sahipkıran AKADEMİ tarafından oluşturulan “Mavi Türk Kuşağı Projesi” kapsamında Türk Lobiciliği üzerine önemli bir çalışma yürüteceğiz.

Lobicilik; temel olarak, belirli bir konuda ortak çıkarları olan insanların bir araya gelerek mevzubahis konu ile ilgili faaliyetlerini gerçekleştirmesidir. 

Türk Lobiciliği çalışmaları için öncelikle, Türk diasporasının (kopuntusunun) vizyonunu ve stratejilerini belirlememiz ve bu amaç doğrultusunda hareket etmemiz gerekir.

Türk Lobiciliği de bir nevi Türk diasporası (kopuntusu) olacaktır. Bilhassa Türklerin çoğunlukta olduğu yabancı ülkelerde, Türklerin güçlenmesini ve sıkıntılar karşısında birlikte hareket etmesini sağlamak gerekir. Bunun münferit örneklerini görsek de, her zaman bu tablo ile karşılaştığımızı düşünmüyorum.

Yabancı topraklarda yaşayan Türklerin her ne kadar önemli bir kısmı vatan sevgisi, milliyetçilik, Türklük kavramlarını kullansa da, bir kısmının yaşadıkları ülkelerin etkisinde kalarak Türk kimliklerini kaybetmeye başladıklarını da görüyoruz. Dolayısıyla, Türk Lobiciliğini gerçekleştirmek adına, öncelikle asimilasyonun etkisini azaltmalı ve dünya çapındaki Türkleri bu konuda bilinçlendirmeliyiz.

Lobiciliğin en temel yapıtaşları, her zaman medya ve devlet desteği olmuştur. Günümüzde, herhangi bir politik akımı veya lobicilik faaliyetlerini medyayı etkin bir şekilde kullanmadan yapmak mümkün değildir.

Devlet desteği konusuna gelirsek, başlatacağımız projenin devletimiz tarafından korunması ve destek verilmesi, Türk dünyası adına çalışan bizleri oldukça gururlandırır.

Siz değerli okuyucularımızı gelecek projemiz hakkında bilgilendirmek adına bu yazıyı yazdım. Toplantılarımızda ve seminerlerimizde sizleri de aramızda görmekten şeref duyarız.

Sizlerle, Türk-Turan dünyasına katkıları ile bilinen Merhum H. Nihal Atsız’ın dizelerinden birkaç cümle paylaşmak istiyorum. Bu dizeler, Türk dünyasının birleşmesinin ve Türk lobiciliğinin gerçekleşmesinin amacını bize vurgular. İşte o dizeler:

Ölümlerden sakınma, meyus olmaktan utan!
Bir kere düşün, nedir seni dünyada tutan?
Mefkûresinden başka her varlığı unutan
Kahramanlar gibi, sen ebedi kalmalısın…

İşte Kahraman Türk ulusunun ebedi kalmasını sağlamak ve vatanı uğruna canını ortaya koyan Türk askerlerimize layık olmak amacıyla, biz bu projeyi gerçekleştireceğiz. Bu sayede, Türk dünyasının birçok noktada birleşmesine, dünyadaki Türklerin birbirlerine yardım etmesine katkı sunacağız.

 
Beril KAHRAMAN – Bilkent Üniversitesi (Lisans), Hacettepe Üniversitesi (YL) Mezunu
Yazarın diğer yazıları için tıklayınız

Sahipkıran Akademi Hakkında

Sahipkıran AKADEMİ; üniversite öğrencilerine çalışmalarını yayınlayabilecekleri bir platform sağlamak ve öğrencilerin kendilerini geliştirmelerine katkı sağlamak üzere, Merkezimiz çatısı altında yeni oluşturulmuş bir yapıdır. “Türkiye’nin geleceğinin mimarları, Sahipkıran’da buluşuyor!” sloganı ile gayretli ve üretken üniversitelileri, çalışmalarını bu platformda paylaşmaya ve SASAM’ın etkinliklerine katılmaya davet ediyoruz. Sahipkıran AKADEMİ üyeliği, tamamen gönüllülük esasına dayanmaktadır. Üye olan öğrenciler, istedikleri zaman üyelikten çıkabilmektedirler. Üye olmak veya üyelikten çıkmak için bilgi@sahipkiran.org adresine, talebinize ilişkin e-posta göndermeniz yeterlidir. Talebiniz, en geç 3 iş günü içinde sonuçlandırılacaktır.

BENZER İÇERİKLER

Yorum Ekleyebilirsiniz