Twitter Facebook Linkedin Youtube

TEBRİK MESAJLAŞMASININ USUL VE ADABI

 • Hazır tebrik mesajları, ister resim halinde, isterse de yazılı olsunlar, muhataplarımızın önemli günlerini tebrik ederken kullanılmamalıdır. Çünkü hazır mesajlar, kopyalayıp yapıştırılması ve üzerinde (düşünmek ve daktilo etmek gibi) hiçbir emek harcanmaması nedeniyle, muhatabımız tarafından kendisine değer verilmediği şeklinde algılanabilir.
 • “Ahmet abi, Bayramınızı tebrik eder, tüm aile fertlerine selam ederim”, “Sayın Hocam, Bayramınızı tebrik eder, ellerinizden öperim.”, “Bayramınız mübarek olsun Amcacım” vb. kısa ama doğrudan muhatabınıza yönelik mesajlar daha anlamlı ve değerlidir.
 • Resim halindeki hazır mesajlar ise, bir mesajlaşmada hiç tercih edilmemesi gereken en kötü yöntemdir. Çünkü resimli hazır mesajlar, hem hazır olmaları itibariyle üzerinde emek harcanmaması nedeniyle (yerine göre) muhatabımıza karşı bir saygısızlık ifade edebilmekte, hem de muhatabımızın telefon hafızasını doldurarak resimleri silmek için ona ekstra bir zahmet verebilmektedir.
 • Tebrik için illa hazır mesaj kullanılacaksa, resimli mesaj yerine kesinlikle yazılı mesaj tercih edilmelidir.
 • Yine illa hazır mesaj tercih edilecekse, en azından bizim için önemli muhataplarımıza göndereceğimiz hazır yazılı mesajların başına uygun bir hitap şekli eklenmelidir.
  • “Sevgili Öğretmenim/Dayıcığım/Halacığım… vs gibi”
  • “Sayın Müdürüm/Başkanım/Vekilim…. vs gibi”
  • “Muhterem abim/büyüğüm/Hocam… vs gibi”
  • “Ahmet Abi/Ayşe Abla/Mehmet Hocam…. vs gibi”
  • “Ahmet Bey/Ayşe Hanım… vs gibi”
 • Whatsapp ve diğer sosyal medya gruplarında tebrik mesajı paylaşılmaz. Tebrik mesajları, ayrı ayrı bireylere gönderildiği takdirde bir anlam taşır. Farklı amaçlarla oluşturulan gruplarda Cuma, Bayram vb. günlerde tebrik mesajı paylaşmak, grup üyelerini gereksiz meşgul eder ve grupların amaçları dışında kullanılmasına neden olur.
 • Whatsapp ve diğer sosyal medya gruplarında grup amaçları dışında resim ve video paylaşarak grup üyeleri meşgul edilmez ve telefon hafızaları işgal edilmez.
 • Duyuru, tebrik vb. amaçlarla whatsapp ve sosyal medya grupları oluşturulup iradeleri dışında kişiler gruplara eklenmez. Bu amaçla whatsapp ve facebook gibi platformların toplu mesaj seçeneği kullanılabilir. Whatsapp’ta toplu mesaj seçeneğine aşağıdaki şekilde ulaşılabilir.

Facebookta toplu mesaj için aşağıdaki resimdeki yöntem izlenebilir:

 • Sosyal medyadan (facebook ve twitter gibi) ortaya genel ifadelerle paylaşılan tebrik mesajlarıyla, arkadaş ve takipçilerinizin özel günlerini tebrik etmiş olmazsınız. Bu mesajlar tamamen anlamsız olmasa da, sizin için değerli ve önemli kişilerle ayrıca tebrikleşmek gereğini ortadan kaldırmaz.

 

Süleyman ERDEM

sahipkiran Hakkında

Sahipkıran; 1 Aralık 2012 tarihinde kurulmuş, Ankara merkezli bir Stratejik Araştırmalar Merkezidir. Merkezimiz; a) Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunan; ülkemizin her alanda daha ileri gitmesi ve milletimizin daha müreffeh bir hayata kavuşması için elinden geldiği ölçüde katkı sağlamak isteyen her görüş ve inanıştan insanı bir araya getirmek, b) Ülke sorunları, yerel sorunlar ve yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarına yönelik araştırma ve incelemeler yaparak, bu sorunlara çözüm önerileri üretmek, bu önerileri yayınlamak, c) Tespit edilen sorunların çözümüne yönelik ulusal veya uluslararası projeler yürütmek veya yürütülen projelere katılmak, ç) Tespit edilen sorunlar ve çözüm önerilerimize ilişkin seminer ve konferanslar düzenleyerek, vatandaşlarımızı bilinçlendirmek, amacıyla kurulmuştur.

BENZER İÇERİKLER

Yorum Ekleyebilirsiniz