Twitter Facebook Linkedin Youtube

KATAR EMİRİ ŞEYH TAMİM BİN HAMAD AL THANİ KİMDİR?

Şeyh Tamim bin Hamad Al Thani, 3 Haziran 1980 yılında Basra Körfezi kıyısındaki Katar’ın başkenti Doha’da doğdu. 2013 yılının Haziran ayında, 33 yaşında iktidara geldiğinde Katar tarihinin en genç Emirlerinden biri olmayı başarmıştır. Babası Şeyh Hamad bin Halife Al Thani’nin 20 yıllık ülke yönetiminden çekilmesi üzerine, bu görevi devraldı.

Birleşik Krallık’ta okuyan Katar Emiri, Sherborne School’a, Harrow School’a ve 1998 yılında mezun olduğu Sandhurst Kraliyet Askeri Akademisi’ne gitmiştir. Aynı yıl Katar Silahlı Kuvvetleri’nde teğmen olarak görev yapmıştır.

Katar Ulusal Olimpiyat Komitesi başkanlığı, Katar Silahlı Kuvvetleri Komutan Yardımcılığı, 2022 FIFA Dünya Kupası Organizasyonu Komite başkanlığı, Yüksek Öğretim Konseyi Başkanlığı, ülkenin en büyük servet fonu olan Katar Yatırım Otoritesi başkanlığı dahil olmak üzere oldukça önemli roller üstlenmiştir.

Babası Şeyh Hamad, 2013 yılında oğluna ülkenin idaresini teslim ederken şu sözleri söylemiştir: “Milletimizin tarihinde yeni bir sayfa açmanın ve yenilikçi fikirleri ile yeni neslin sorumluluk üstlenmesinin zamanı geldi. İktidarı Şeyh Tamim Bin Hamad Al Tani’ye devrediyorum. Bu görev için güvenilir olduğuna eminim”

Katar’ın yönetimini 1995’te kansız bir darbeyle dedesinden ele geçiren babası Şeyh Hamad Bin Halife Al Tani’nin tahta geçmesinden itibaren devlet yönetimi konusunda deneyim edinen ve göreve hazırlanan Şeyh Tamim Bin Hamad Al Tani, 2003’te ağabeyinin yerine veliaht oldu.

2013 yılında yönetimi resmen devralan Katar Emiri Thani’yi ilk tebrik edenlerden birisi Suudi Arabistan Kralı Abdullah’tı.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) de, yaşanan bu devir teslimi, ülkeler arasındaki “kardeşlik ilişkilerinin derinliği” diye isimlendirerek övgüde bulunmuştur.

Katar ekonomisi, büyük oranda doğal gaz rezervlerinden kaynaklanan üretim sayesinde, aradan geçen on yıllar boyunca önemli ölçüde büyüme göstermiştir. Ekonomi 1995’de 80 milyar dolardan, 15 yıl sonra 174 milyar dolara yükseldi.

Şeyh Hamad döneminde Katar, siyasi arenada ülkeler ve gruplarla ilişkiler geliştiren ve Filistin bölünmeleri de dahil olmak üzere çeşitli konularda bölgesel bir arabulucu rolünde pragmatik bir politika benimsedi. Ayrıca Katar, Suriye muhalefetinin güçlü bir destekçisi olarak da ortaya çıktı.

Şeyh Hamad, 40 yıldır Katar’da büyük bir askeri havva üssü bulunan ABD ile yakın ilişkiler sürdürdü. Ancak Katar, aynı zamanda komşularının büyük bir tehdit olarak gördüğü İran’la da samimi ilişkiler kurmuş ve dünyanın en büyük doğalgaz alanının kontrolünü paylaşan iki ülke konumuna yükselmişlerdir.

2013 yılında dizginleri eline alan Şeyh Thani, yıllardan beri Katar’ın önemli karar verme süreçlerinde yer almıştı. Göreve geldikten sonra, Katar’ın diplomasisi özellikle Mısır, Irak ve Suriye’de yaşanan son değişiklikler ile önemli ölçüde değişti. Katar yönetimi, bu gelişmeler çerçevesinde ülke politikalarını, değişen öncülleri de göz önünde bulundurarak tekrar gözden geçirdi.

Yeni Katar yönetimi, Şeyh Tamim ile birlikte, özellikle de yaptığı işlerden çok da hoşnut olmayan Batının ve Batı medyasının hedefi haline gelmişken, iç işlerine daha çok önem verdi.

Ülkeyi devraldıktan bir yıl sonra, 2014’te, Körfez İşbirliği Konseyi’ndeki Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn, Katar’a kendilerinin “terörist örgüt” olarak nitelendirdiği Müslüman Kardeşler’e verdiği destekten ötürü diplomatik yaptırımlar uygulamış ancak bu gerginlik kısa sürüp aylar sonra uzlaşma sağlanınca, sınırdışı edilen büyükelçiler tekrardan Katar’da görevlerine başlamıştır.

Ancak bilgisayar korsanları Katar Haber Ajansı’nı hedefleyip Şeyh Tamim’e ait olduğunu iddia ettikleri ABD dış politikasını eleştiren yorumları yayınlayınca, 2017 yılında yeni bir kriz çıktı.

Bu olayı takip eden günlerde birkaç Arap ülkesi “bölgede istikrarsızlık yaratmayı amaçlayan çok sayıda terörist ve mezhepsel grubun barındırması” suçlamasıyla Katar ile olan bağlarını kopardı.

Katar ise bütün bu ithamları, “hiçbir temel gerekçeye dayanmadığından” dolayı reddetmektedir.

 

Kaynak: Al Jazeera

Çeviri: Sadık ÖNCÜ – Marmara Üniversitesi İktisat Bölümü öğrencisi
Yazarın diğer yazıları için tıklayınız.

Sahipkıran Akademi Hakkında

Sahipkıran AKADEMİ; üniversite öğrencilerine çalışmalarını yayınlayabilecekleri bir platform sağlamak ve öğrencilerin kendilerini geliştirmelerine katkı sağlamak üzere, Merkezimiz çatısı altında yeni oluşturulmuş bir yapıdır. “Türkiye’nin geleceğinin mimarları, Sahipkıran’da buluşuyor!” sloganı ile gayretli ve üretken üniversitelileri, çalışmalarını bu platformda paylaşmaya ve SASAM’ın etkinliklerine katılmaya davet ediyoruz. Sahipkıran AKADEMİ üyeliği, tamamen gönüllülük esasına dayanmaktadır. Üye olan öğrenciler, istedikleri zaman üyelikten çıkabilmektedirler. Üye olmak veya üyelikten çıkmak için bilgi@sahipkiran.org adresine, talebinize ilişkin e-posta göndermeniz yeterlidir. Talebiniz, en geç 3 iş günü içinde sonuçlandırılacaktır.

BENZER İÇERİKLER

Yorumlar (1)

  1. […] Kral Hamid bin Halife Al Tani’den 2013 yılında görevi devralarak Katar Emiri olan oğlu Şeyh Temim bin Hamad Al Tani […]

Yorum Ekleyebilirsiniz