Twitter Facebook Linkedin Youtube

BELÇİKA İZLENİMLERİ-2

Mustafa ÇETİN

Mustafa ÇETİN

İkinci bölüm: Belçika’nın Sosyal Yapısı ve Sunduğu Sosyal İmkanlar

Bu yazımı Gent şehrinin Flandria otelinin 21 nolu odasında, sahur vaktinde kaleme alıyorum. Gent Üniversitesinin düzenlediği Desertland Konferansında ülkemizin projelerini sunumu için geldiğimiz bu seyahatimiz, pek çok konuda yoğun, bereketli ve eğlenceli geçiyor. Belçika izlenimlerim hakkında kaleme aldığım yazı dizisinin ikincisi olan bu bölümde, Belçika’nın sosyal yapısı ve sunduğu fırsatları işleyeceğim. İlk bölümde Belçika denilince akla gelen üç şeyi işlemiştim.

Belçika toplam nüfusu 11 milyon kadar ve nüfus açısından büyük ilk üç kenti; 1 milyonu aşkın nüfusu ile Başkent Brüksel, 500 bin nüfusuyla Antwerp ve 250 bin kadar nüfusuyla Gent Şehri. Eğer bir gün yolunuz düşerse bu üçünü muhakkak ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Üçüncü bölümde size bu üç şehirle ilgili kısaca bilgi vermek istiyorum. Şimdi gelelim Belçika’nın sosyal yapısına dair gözlemlerimize;

Belçikalılar basit sade bir hayatı seviyorlar. Halk genellikle bisiklet yarışı, spor, festival ve sinema gibi aktivitelere düşkün. Belçika insanı, büyük kültürler arasında küçük kültürlerinden dolayı arada kalmış bir izlenim vermekte. Dilinden bile kolaylıkla çıkarabileceğimiz bu sonuçla, Felemenkçenin Almanca, İngilizce ve Fransızcadan etkilendikleri görülebiliyor. Bunun yanında birçok Flamanın İngilizce biliyor olmasına karşın, mecbur kalmadıkça kendi dillerinden başkasını kullanmadıklarını, konuşmalarından ve tabelalardan anlayabilirsiniz.

belcika bisiklet

Belçika’nın Gündemindeki Devlet Yapısı

Ülkenin sosyal yapısı konusunda açmazlardan bahseden bir uzman; Belçika’da politikacılar, kurumlar ve vatandaşlar arasında diyalogun giderek koptuğunu ve toplumlar arası menfaat kavgalarının baş gösterdiğini dile getirdi. “Ulusal marş” ve “bayrak” gibi kavramların giderek anlam yitirdiğini ifade ederek, “Belçikalı” kavramının giderek yerini “Flaman”, “Valon” ve “Brükselli” kavramlarına bıraktığını ifade etti.

Wikipedia’da yer alan bilgilere göre; 19.yüzyılda Belçika’da ülkeyi yöneten ve yönlendiren yüksek sınıfın içinde olabilmek için Fransızca konuşabilmek gerekliydi, Felemenkçe konuşanlar alt sınıf vatandaşlardı. 19. yüzyılın sonunda ve 20. yüzyılın başlarında, Flaman hareketi bu duruma karşılık olarak gelişti. Valonlar ve Brüksellilerin çoğunluğu Fransızca’yı birinci dilleri olarak benimsemesine rağmen, Flamanlar bunu reddetti ve Felemenkçenin Flamanların resmi dili olmasında başarılı oldular. II. Dünya Savaşı’nı takriben Belçika siyasetinde giderek artan şekilde iki ana dile bağlı özerkleşmeden yana bir eğilim baskın hale geldi. Toplumsal gerginlik arttı ve anayasa, çatışma potansiyelini en aza indirmek için değiştirildi.

belcika bolgelerbelcika topluluklar

Belçika’da 1962-63 yıllarında tanımlanan 4 dil alanı (Felemenkçe, Fransızca, iki dilli (Felemenkçe, Fransızca), ve Almanca alanları) bulunmaktadır. 1970, 1980, 1988 ile 1993’teki Belçika anayasasındaki ardışık revizyonlarla 3 düzeyde politik güce ayrılmış tek bir federal devlet oluşmuştur:

Üç bölge:
o Beş ile ayrılan Flaman Bölgesi;
o Beş ile ayrılan Valon Bölgesi;
o Brüksel Başkent Bölgesi.

Belçika’ya İlk Türk Göçleri

İlk göç 1960’ın ilk yıllarında başlarken, 1964 yılında Türkiye- Belçika Hükümeti arasında imzalanan anlaşmayla Türk göçmenliğinin arttığını ve 2014 yılında ‘Türk Göçünün 50. Yılı’nın kutlandığını biliyoruz. Belçika’da devletin vatandaşlarına sağladığı birçok sosyal imkân mevcut ve işsizlik maaşı büyük bir fırsat denilebilir. Fakat son dönemlerde insanların bunu miskinlikle suiistimal etmesinin yanında, diğer etmenlerle Türklerdeki işsizlik oranının da artış göstermekte olduğunu müşahede ettik.

Türk nüfusu fazlasıyla çok ve göçmen milletler arasında ilk üçe rahatlıkla girebilecek Türk nüfusu var. Afyon Emirdağ çevresi ile Ardahan Posoflu çevresinden çok sayıda Türk nüfusu olduğu söyleniyor. Belçikalılar, bu nedenle Türkiye’nin başkentinin yâda en önemli şehirlerinden birinin Emirdağ olduğu zannediyormuş! Brüksel’de eğer canınız sıkılırsa bir Türk Mahallesine gidip Türkçe selam vererek kendinizi anavatanda hissedebilirsiniz. Belli başlı büyük camileri ziyaret ederek, hemşerilerinizi ziyaret edebilir, Türk çayı içebilirsiniz. Yine Türk derneklerinin biriyle anlaşıp gönüllü çalışarak hizmet götürebilirsiniz.

Belçika’nın en önemli özelliklerinden birinin, sunduğu imkânlar olduğunu dile getirmiştik. Gençlere sosyal imkânlar, üretimi teşvik, ülke kalkınmasında bilim insanlarına ve iş adamlarına tanınan fırsatlar, ülkeyi refah seviyesinin yüksek olduğu ülkeler durumuna getirmiştir. Konya büyüklüğündeki bu ülke, birçok önemi uluslararası kuruluşun merkezliğini yapıyor, birçok önemli dünya devinin üstleri burada yer bulmuş ve üniversiteleriyle birçok gencimizi Erasmus programı vesilesiyle kendine çekiyor.

Belçika’da Üniversite Eğitimi

Belçika’da Üniversite öğretimi üç kademeye ayrılabilir ve bunlar ön lisans, lisans ve lisansüstü öğrenim olarak isimlendirilebilir. İki veya üç yıl süreli üniversite birinci kademe eğitimi, yükseköğretime geçiş hakkı veren lise diplomalı tüm öğrencilere açıktır. Bu eğitim kademesinde, genel öğretim ve bölümle ilgili fen veya beşeri bilimlere giriş öğretimi verilir.

İkinci kademede ise ilk kademedeki 2-3 yıllık eğitimin üzerine en az iki en çok dört yıllık üniversite öğrenimini takiben alanlara göre öğretmen, mühendis, eczacı, tıp doktoru, veteriner vb. unvanlar elde edilir. Bu öğretim kademesi, bilimsel araştırmaya hazırlık olmak üzere hem uygulamalı hem de teorik çalışmaları da kapsar. Daha sonra üniversite öğreniminden lisans derecesi alanlara üçüncü kademe eğitimi, yani yüksek lisans eğitimi sunulmaktadır. Üniversite eğitiminin daha çok Fransızca olduğu bilinir fakat Flamenkçe ve İngilizce dilinde eğitim veren üniversiteler de vardır.

belcika universiteleri

.

Mustafa ÇETİN

Yazarın diğer yazıları için tıklayınız.

Kaynakça;
URL-1: http://www.belcikakonsoloslugu.com/belcika/ (Erişim Tarihi: 20 Haziran 2015)

URL-2: https://tr.wikipedia.org/wiki/Bel%C3%A7ika (Erişim Tarihi: 20 Haziran 2015)

Mustafa Çetin Hakkında

Mustafa ÇETİN: (Ankara) Balıkesir (Sındırgı) doğumludur. Süleyman Demirel Üniversitesi’nden Orman Mühendisi ve aynı üniversitede Yüksek Lisansı bitirerek Orman Yüksek Mühendisi unvanını almıştır. “Doğa Hakkında Bir şeyler” temasını işleyen www.cetinadam.com ve Sındırgı hakkında popüler kültür sayfası www.sindirgida.com web sayfalarının editörlüğünü yürütmektedir. ‘Hatıraları, Tarihi, Kültürü ve Tabiatıyla Sındırgı’ hakkında bir kitap çalışması vardır.

BENZER İÇERİKLER

Yorum Ekleyebilirsiniz