Twitter Facebook Linkedin Youtube

ÜÇLEMELERLE ANLATILACAK BİR ÜLKE; BELÇİKA

Mustafa ÇETİN

Mustafa ÇETİN

Gittiğim şehirleri ve ülkeleri bazen yalnız, bazen biri eşliğinde ve bazen de bir şaşkın gezgin şehir rehberi eşliğinde gezmek ve bunların özelliklerini öğrenerek fotoğraflamak, en sevdiğim merakımdır. Şimdi de Belçika’dayım ve gözlemlerimi sizlerin istifadesine sunuyorum. Belçika’yı hiç zorlanmadan üçlemelerle size takdim etmeye çalışacağım.

Belçika’yı; yaygın olarak üç dilin (Flemenkçe, Faransızca, Almanca) kullanıldığı; üç yerli milletin (Flemenkler, Valonlar, Almanlar) yaşadığı; üç düzeyde politik statüye (Flaman, Valon ve Başkent Brüksel Bölgelerine) ayrılmış toplamda 11 milyon kadar nüfusa sahip ve Germen (Alman/ Protestan) dünyası ile Latin (Roma) dünyası arasında federal bir ülke olarak tanımlayabiliriz.

belcika-haritaBelçika, Benelux devletleri olarak bilinen (Belçika, Hollanda ve Lüksemburg üçlüsünün İngilizce isimlerinin ilk harflerinden dolayı Benelux olarak adlandırılan) ülkelerden biridir ve hala yaşayan antik üç şehir; Brüksel, Gent ve Brugge, bu ülkede yer almaktadır.

Çizgi Roman Kahramanı Tenten’in memleketi olan Belçika’da; Tenten ile ilgili eşyalar, Belçika’ya özgü kahve ve karışık çay ile meşhur Belçika Goblen çikolataları, hediyelik olarak en uygun tercihler olacaktır. Belçika’nın üretip ihraç ettiği ürünler arasında; fabrika işi gıda ürünleri, demir çelik, plastik ve işlenmiş elmas ilk üçe girmektedir. İthal edilen ürünler arasında ise gıda ürünleri, makine kimya endüstrisi ürünleri ve petrol ürünleri yer almaktadır. Sömürgesi olan Afrika’daki şu üç ülkeden; Belçika Kongosu, Ruanda ve Burundi’den işlenmemiş elmas getirterek zengin olmuştur.

Orta çağ bitiminden 17.yy başlarına kadar ticari ve kültürel refah merkezi olan ülke, şu önemli üç dönemde de Avrupa’nın savaş alanı olarak kullanılmıştır; 16.yy’dan 1830 Belçika Devrimine kadar, I. Dünya Savaşı ve II. Dünya Savaşı dönemlerinde. Bu üç dönemde Belçika’da geçen savaşları duymak istemezsiniz!

NATO ve Avrupa Birliğinin kurucu üyelerinden olan ülke, bu önemli uluslararası organizasyonların merkezlerini barındırır. Meşhur üç ülke, sınır komşusudur; kuzeyinde Hollanda (450 km), doğusunda Almanya (167km) ve batısında Fransa (620 km). Geldiğiniz seyahatlerde Paris’e, Amsterdam’a, ya da Frankfurt’a rahatlıkla gidebilirsiniz. Zira hepsine, Ankara Eskişehir arasında hızlı trenle gidip gelmekle aşağı yukarı eş değer sürede ulaşılabiliyor. Almanya’nın başkenti Berlin ile Belçika’nın başkenti Brüksel arası bir hayli uzak sayılabilir. Bunun yanında Avrupa’nın en küçük ülkelerinden Lüksemburg ile de sınır komşusudur.

Belçika; kıyıya yakın kuzeybatıdaki Anglo Belçika Havzası, güneydoğuda kalan ve yer kabuğu ile kıtaların hareketlerinden oluşan Ardennes Arazileri ve güneyde kalan Merkez Plato olmak üzere temelde üç coğrafi bölgeye ayrılmaktadır. Görebildiğimiz kadarıyla Çınargiller, Kavak, Avrupa Ladini, ülkede ilk üçe giren orman ağacı türüdür. Ayrıca mor çançiçeği ormanları, ülkeye ayrı bir desen katmakta. Her mevsim yağışlı Okyanusal iklimin etkisinde olan ülkede, Ocak ayında en düşük 3 oC ve Haziran’da en yüksek 19 oC sıcaklık görülmekteymiş.

Üç bölümden oluşacak bu yazı dizisinin diğer bölümlerinde; ülkenin sosyolojik yapısına, faydalı yönlerine ve üç meşhur şehrine ilişkin gözlemlerimi paylaşacağım.

.

Mustafa ÇETİN

Yazarın diğer yazıları için tıklayınız.

Mustafa Çetin Hakkında

Mustafa ÇETİN: (Ankara) Balıkesir (Sındırgı) doğumludur. Süleyman Demirel Üniversitesi’nden Orman Mühendisi ve aynı üniversitede Yüksek Lisansı bitirerek Orman Yüksek Mühendisi unvanını almıştır. “Doğa Hakkında Bir şeyler” temasını işleyen www.cetinadam.com ve Sındırgı hakkında popüler kültür sayfası www.sindirgida.com web sayfalarının editörlüğünü yürütmektedir. ‘Hatıraları, Tarihi, Kültürü ve Tabiatıyla Sındırgı’ hakkında bir kitap çalışması vardır.

BENZER İÇERİKLER

Yorum Ekleyebilirsiniz